sadsad x
asdasd

Doğru Yorgan Ölçüsü Seçim Kılavuzu

28 Nisan 2020
Doğru Yorgan Ölçüsü Seçim Kılavuzu

Doğru yorgan ölçülerini belirlemek, mükemmel bir uyku ortamı yaratmak için çok önemlidir. Yorgan ölçüsü kılavuzumuz, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için bilmeniz gereken her şeyi içeriyor.

Önce Doğru Yorgan Ölçüsünü Seçmelisiniz

Yorganı kullanacak kişinin fiziksel özellikleri ile diğer uyku ürünleri uyum içinde olmalıdır. Şöyle ki; yorgan ölçülerini belirlerken, yorganı kullanacak kişi veya kişilerin boyu yatağınızın ve nevresiminizin boyutları önemlidir.

İlk olarak, seçeceğiniz yorgan ölçüsü sizin boyunuzla orantılı olmalıdır. Yorganınız çok kısaysa, vücudunuzun tam olarak örtmez,  vücut ısı ve nem dengesini bozar ve serin bir gece geçirmenize neden olur. Rahatsız bir gece uykusu, yorgun uyanmanıza sebep olur. Bu nedenle,  yorgan boyutunuz, boyunuzdan en az 20-30 cm daha uzun olmalıdır.  Örneğin;  boyunuz 170 cm den daha kısaysa, 200 cm yorgan ebadı sizin için uygundur. Ayrıca tek kişilik yorgan ölçüsü, sizi örtmek için göğüs büyüklüğünüzden en az 30 cm daha geniş olmalıdır. Çift kişilik yorgan ölçüsü, sizin ve eşinizin uyuduğu yatak kadar geniş olmalıdır. Çift kişilik bir yorgan satın almadan önce eşinizle uyku alışkanlıklarınızı göz önüne almayı unutmayın. Aksi takdirde, gece boyunca üzerinizi kapatmak için yorganı çekiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Penelope Bedroom olarak, hangi boyutlarda yorgana ihtiyacınız olduğuna dair size rehberlik edecek bir beden tablosu geliştirdik.

Yatak Boyutu

Yorgan Ölçüleri

Çocuk Yatakları

95x145 cm

Tek Kişilik 

155x215 cm

Çift Kişilik

195x215 cm

Battal Boy

220x240 cm

Siz de artık, sizin ve sevdikleriniz için en uygun yorganı belirleyebilirsiniz ve kesintisiz uykunun keyfine varabilirsiniz.

İkinci Adım: Yorganın Isıtma Derecesini Seçmek

TOG birimi, yorgan gibi soğuktan koruyan örtü ve dış giyimde kullanılan bir ısı koruma birimidir. Kullanacağınız yorganın sizi ne kadar ısıtmasını istiyorsanız, ona uygun TOG değerinde bir yorgan seçmelisiniz.

Türkiye’de sadece Penelope Bedroom ürünlerinde TOG değerine göre yorgan seçimi yapılabilmektedir. Çünkü Penelope yorganlarının dolgu miktarları, ısıtma derecesine göre belirlenmektedir.

Doğru TOG birimi, kişiden kişiye değişebileceği gibi yatak odanızın ısıtma sistemine ve bunun performansına göre de değişecektir. 

Terletmeyen Yorgan
Baharlik Yorgan
Ilik Yorgan
Sicak Yorgan
Kislik Yorgan

Tog hakkında daha detaylı bilgi almak için TOG Değeri Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Seçeceğiniz Yorganın Dolgu Malzemesi

Doğal dolgulu yorganlar sentetik dolgulu olanlara göre daha uzun süre dayanırken, sentetik yorganlar alerjisi olanlar için daha uygundur. Doğal dolgular kaz tüyü ile yapılırken, sentetik dolgular suni liflerdir. Her birinin kendi avantajları vardır.  Kendi bireysel ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Doğal dolgulu yorganlar, sentetik dolgulu yorganlara göre daha uzun süre dayanırken, sentetik yorganlar alerjisi olanlar için daha uygundur.Doğal yorgan dolguları arasında ördek, kaz tüyü ve kuş tüyü bulunur. Bu tür yorgan dolguları rahat ve konforlu bir uyku deneyimi yaratmak için kolayca nefes alabilir ve bu yorganlar uyurken vücudunuzun şeklini alırlar. Tüylerin doğası gereği, uyurken terlediğinizde ya da sıcak olduğunuzda nemi vücuttan uzak tuttuğu için uyurken vücut ısınızı dengede tutar ve tüylerin sunduğu yalıtım ve yumuşaklık sayesinde sizi uyurken rahat hissettirir. Kaz tüyü doğası gereği, size diğer tüylerin sahip olmadığı ekstra yumuşak ve lüks bir his verir.  Penelope Bedroom’un sizlere sağladığı çok çeşitli ürün yelpazesinden, ihtiyacınıza ve zevklerinize göz kırpan ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yorganınız Yatak ve Nevresiminize Uygun Ölçüde Olmalı

Yorgan ölçüsünü belirlerken bir başka önemli husus ise,  yorganınızın diğer uyku ürünleriniz ile uyumlu olmasıdır.  Nevresiminize oranla büyük boy bir yorgan, yorganın nevresim içinde kıvrılmasına neden olur. Bu durum, hem görsel olarak yatağınızın şık görünmesini engelleyecektir, hem de uyku sırasında tam örtme sağlamadığı ve kenarlarından açık kaldığı için ısı kaybına neden olacaktır.  Bunu önlemek için, her zaman önce yorganınızı satın almanızı ve ardından yorgan ölçüsüne uygun nevresiminizi seçmenizi öneririz.  Buna ek olarak, standartlara uymayan yorgan ölçüleri için nevresim bulmak da zordur. Çünkü ara ölçüler için nevresim takımı çok fazla üretilmemektedir.

Daha estetik bir görünüm için; yatak boyutlarından daha büyük bir yorgan ölçüsü kullanmayı tercih eden kişiler de olabilir. Bu görüntü göze hoş gelse de,  uyku sırasında ısı ve nem dengenizi bozarak, uykusuz bir gece geçirmenize neden olabilir.

Penelope uyku ürünleri içinde yaralan yorgan çeşitlerine ait çocuk yorgan, tek kişilik yorgan, çift kişilik yorgan ve battal boy yorgan ölçülerini aşağıda bulabilirsiniz. Penelope Bedroom Yorgan Koleksiyonuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bebek Yorgan
Tek Kisilik Yorgan
Cift Kisilik Yorgan
Battal Boy Yorgan

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.