sadsad x
asdasd

Doğru Yorgan Ölçüsü Seçim Kılavuzu

28 Nisan 2020
Doğru Yorgan Ölçüsü Seçim Kılavuzu

Doğru yorgan ölçülerini belirlemek, mükemmel bir uyku ortamı yaratmak için çok önemlidir. Yorgan ölçüsü kılavuzumuz, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için bilmeniz gereken her şeyi içeriyor.

ÖNCE DOĞRU YORGAN ÖLÇÜSÜNÜ SEÇMELİSİNİZ.

Yorganı kullanacak kişinin fiziksel özellikleri ile diğer uyku ürünleri uyum içinde olmalıdır. Şöyle ki; yorgan ölçülerini belirlerken, yorganı kullanacak kişi veya kişilerin boyu yatağınızın ve nevresiminizin boyutları önemlidir.

İlk olarak, seçeceğiniz yorgan ölçüsü sizin boyunuzla orantılı olmalıdır. Yorganınız çok kısaysa, vücudunuzun tam olarak örtmez,  vücut ısı ve nem dengesini bozar ve serin bir gece geçirmenize neden olur. Rahatsız bir gece uykusu, yorgun uyanmanıza sebep olur. Bu nedenle,  yorgan boyutunuz, boyunuzdan en az 20-30 cm daha uzun olmalıdır.  Örneğin;  boyunuz 170 cm den daha kısaysa, 200 cm yorgan ebadı sizin için uygundur. Ayrıca tek kişilik yorgan ölçüsü, sizi örtmek için göğüs büyüklüğünüzden en az 30 cm daha geniş olmalıdır. Çift kişilik yorgan ölçüsü, sizin ve eşinizin uyuduğu yatak kadar geniş olmalıdır. Çift kişilik bir yorgan satın almadan önce eşinizle uyku alışkanlıklarınızı göz önüne almayı unutmayın. Aksi takdirde, gece boyunca üzerinizi kapatmak için yorganı çekiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

İKİNCİ ADIM YORGANIN ISITMA DERECESİNİ SEÇMEK.

TOG birimi, yorgan gibi soğuktan koruyan örtü ve dış giyimde kullanılan bir ısı koruma birimidir. Kullanacağınız yorganın sizi ne kadar ısıtmasını istiyorsanız, ona uygun TOG değerinde bir yorgan seçmelisiniz.

Türkiye’de sadece Penelope Bedroom ürünlerinde TOG değerine göre yorgan seçimi yapılabilmektedir. Çünkü Penelope yorganlarının dolgu miktarları, ısıtma derecesine göre belirlenmektedir.

Doğru TOG birimi, kişiden kişiye değişebileceği gibi yatak odanızın ısıtma sistemine ve bunun performansına göre de değişecektir.

Terletmeyen Yorgan
Baharlik Yorgan
Ilik Yorgan
Sicak Yorgan
Kislik Yorgan

YORGANINIZ YATAK VE NEVRESİMİNİZE UYGUN ÖLÇÜDE OLMALI

Yorgan ölçüsünü belirlerken bir başka önemli husus ise,  yorganınızın diğer uyku ürünleriniz ile uyumlu olmasıdır.  Nevresiminize oranla büyük boy bir yorgan, yorganın nevresim içinde kıvrılmasına neden olur. Bu durum, hem görsel olarak yatağınızın şık görünmesini engelleyecektir, hem de uyku sırasında tam örtme sağlamadığı ve kenarlarından açık kaldığı için ısı kaybına neden olacaktır.  Bunu önlemek için, her zaman önce yorganınızı satın almanızı ve ardından yorgan ölçüsüne uygun nevresiminizi seçmenizi öneririz.  Buna ek olarak, standartlara uymayan yorgan ölçüleri için nevresim bulmak da zordur. Çünkü ara ölçüler için nevresim takımı çok fazla üretilmemektedir.

Daha estetik bir görünüm için; yatak boyutlarından daha büyük bir yorgan ölçüsü kullanmayı tercih eden kişiler de olabilir. Bu görüntü göze hoş gelse de,  uyku sırasında ısı ve nem dengenizi bozarak, uykusuz bir gece geçirmenize neden olabilir.

Penelope uyku ürünleri içinde yaralan yorgan çeşitlerine ait çocuk yorgan, tek kişilik yorgan, çift kişilik yorgan ve battal boy yorgan ölçülerini aşağıda bulabilirsiniz. Penelope Bedroom Yorgan Koleksiyonuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bebek Yorgan
Tek Kisilik Yorgan
Cift Kisilik Yorgan
Battal Boy Yorgan

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.