sadsad x
asdasd

Kaz Tüyü Yorgan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

13 Aralık 2022
Kaz Tüyü Yorgan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli bir uyku deneyimi yaşamak ve hem zihinsel hem fiziksel olarak uykuda dinlenebilmek kullanılan malzemelerle doğru orantılıdır. Kaz tüyü yorgan hafif olması sayesinde konforlu bir uyku geçirmenize yardımcı olur. Kaliteli bir uyku ortamı için kaz tüyü yorgan alırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Öncelikle dolgu malzemesi olarak kaz tüyü tercih edilecekse, içindeki tüy türünün ve miktarının ihtiyaç doğrultusunda göz önüne alınarak karar verilmesi önemlidir. En doğal ve sağlıklı materyal olan kaz tüyünün; gıdık tüyü ve sırt tüyü olmak üzere iki farklı türü vardır. Kaz tüyü yorgan seçerken bu iki farklı malzemeden hangisinin beklenti ve ihtiyacınızı karşıladığını tespit ederek ona uygun modellere yönebilirsiniz. Kaz tüyü yorgan içerisinde eğer gıdık tüyü varsa ısı tutma özelliği çok demektir. Ayrıca gıdık tüyü fazla olan çeşitlerin ekstra bir yumuşak hissiyatı bulunur. Çok fazla özelliği bulunan gıdık tüyünden üretilen kaz tüyü yorganları nemi hapsedip kuru bir ortam sağladığı için seçebilirsiniz. 

Kaz tüyü yorgan içerisinde materyal olarak daha fazla sırt tüyü bulunuyorsa daha dayanıklı ve daha esnektir. Kaz tüyü yorgan tercih edilmesinin en büyük sebebi; sıcaklık verme oranının içindeki dolguya göre değişmesidir. Kaz tüyü yorgan içerisindeki tüy çeşidi ve miktarı ısıtma oranını belirler. Yorgan alırken beklentiniz çok ısı sağlaması ise gıdık tüyünün daha fazla olduğu kaz tüyü yorgan seçilir. Odanızın ısı dengesine uygun, uyurken terlememeye yardımcı olan modeller arasında TOG değerine bakarak seçim yapabilirsiniz. Mevsime uygun şekilde tog değeri olan kaz tüyü yorgan çeşitleri mevcuttur. Kaz tüyü hakkında bilmeniz gerekenler arasında bir diğeri de, mantar ve bakteri oluşumunu engellemesidir. Antialerjik özelliği bulunması sayesinde kaz tüyü yorgan bebek ve çocukların da kullanımına uygundur. Son olarak kaz tüyü yorgan seçerken rahat bir kullanım için kişi sayısına göre tek kişilik, çift kişilik veya çocuk modellerinin ölçülerine uygun şekilde seçimler yapılmalıdır.

Kaz Tüyü Yorgan Özellikleri Nelerdir?

kaz-tuyu-yorgan

Kaz tüyü yorgan özellikleri bakımından iyi bir uyku ortamı sunar. İçindeki dolgunun doğal malzemelerden olması sentetik ürünlerin vücuda olan zararları ile karşılaştırıldığında daha da önemli hale gelir. Kaz tüyü yorgan hafif olmasına karşın ısıyı yüksek oranda hapsetmesi sayesinde de sıklıkla satın alınır. Sağlıklı malzemeler arasında yer alan kaz tüyü ürünler bakteri ve toz akarını içinde barındırmaz. Bu nedenle alerjisi bulunan kişilere uygundur. Kaliteli bir uyku yatak içerisinde ısı ve nem dengesinin kurulmasında yatar. 

Kaz tüyü yorgan ısı ve nemi dengelemesi sayesinde tercih sebebidir. Esnek olan kaz tüyü yorganlar uyku esnasında hareket özgürlüğü de sağlar. Kaz tüyü yorganlar TOG değerlerinin farklı olması sayesinde yılın her döneminde kullanılabilir. TOG değeri kısaca ısı değeri olarak tanımlanabilir. Örneğin 8,5 TOG orta / ılık sıcaklık sağlarken 10,5 TOG değeri daha sıcak bir ortam sağlar. 6,5 TOG kaz tüyü yorgan ise serin bir hissiyat için yaz ve bahar dönemlerinde tercih edilir. Kaz tüyü dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yıl boyunca kullanılan bu ürünler yazın serin kışın da sıcak tutar. Vücut sıcaklığını koruyup nefes alabilmesi de sıkça tercih edilmesini sağlayan özellikler arasında yer alır. Özellikle bu nem dengeleyici yapısı sayesinde bebek ve çocukların kesintisiz bir uyku deneyimi yaşamalarına yardımcı olur. Çocukların gelişimlerinde iyi bir uykunun ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, uzun ömürlü kaz tüyü yorganlara şans verilmelidir. Kaz tüyü yorgan özellikleri arasında bulunan bir diğer önemli özellik de ağır bir ürün olmamasıdır. Bu sayede hem yetişkinlerin hem de çocukların uyku sırasında konforlu hissetmesini sağlar. Hafifliği kadar gece terlemelerinde teri emmesi sebebiyle de uyku kalitesini artırır. Kaz tüyü yorganlar homojen özelliği ile ısıyı eşit dağıtır. Diğer dolgu malzemeleriyle kıyaslandığında ısı koruyup, hapsetme gücü daha fazladır. Sonuç olarak kaz tüyü ürünlerde seçim yaparken beklentinize uygun iç dolgu seçenekleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz. 

Kaz Tüyü Yorgan Temizliği Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir uyku için kullanılan yorgan, yastık gibi ürünlerin hijyenik olması gerekir. Kaz tüyü yorgan seçimi yaparken temizlik ve bakımının nasıl yapıldığına da dikkat edilmelidir. Uzun yıllar kullanılabilen bu ürünler doğru bir temizlik ve bakımla daha da dayanıklı hale gelir. Yorganları temizlerken izlemeniz gereken yolların en başında ürün etiketinde yer alan yıkama talimatlarına uygun hareket etmek gelmelidir. Yorganın kumaş ve dolgusuna zarar vermeyen yıkama şekilleriyle ilk günkü görünümü koruyabilirsiniz. Kaz tüyü yorganın günlük bakımını yaparken silkeleyip, havalandırmanız da içindeki dolgunun kabarık kalmasına yardımcı olur. Kaz tüyü ürünler diğer dolgu malzemelerine göre hijyeni daha kolay sağlanır. Günlük bakım haricinde kaz tüyü yorganlarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ayrıca kaz tüyü yorganlar hafif olduğu için makinenize zarar vermez. Burada dikkat etmeniz gereken şey su sıcaklığının 30 derece olmasıdır. Bu esnada temizlemek için çamaşır deterjanı ve çamaşır yumuşatıcısı kullanabilirsiniz. 

Kaz tüyü yorganınızı 30 derece makinede yıkadıktan sonra kurutma topu ile kurutma makinesinde kurutabilirsiniz. Kuruturken kaçınmanız gereken şey, direkt güneş ışığına maruz bırakmaktır. Güneş altında kurumaya bırakılan ürünler de lekeler oluşabilir. Eğer açık havada kurutmak isterseniz daha gölgeli alanlara mandal kullanmadan serebilirsiniz. Yorgan kurudukça içindeki dolguyu el yordamıyla düzeltip, kabarıklığını istediğiniz gibi düzeltebilirsiniz. Tüm bu seçenekler dışında yorganınızın temizliği için daha pratik bir yöntem olan kuru temizlemeyi de tercih edebilirsiniz. Derin ve konforlu bir uyku deneyimine yardımcı olan kaz tüyü yorgan modellerini Penelope Bedroom’da bulabilir, ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneği kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.