sadsad x
asdasd

Yatak Nasıl Temizlenir

13 Ocak 2021
Yatak Nasıl Temizlenir

Çarşaflarınızı yıkamak için değiştirdiğiniz zaman yatağınızın üzerinden çıkararak çamaşır makinesinde yıkayamayacağız bir malzeme ile karşılaşırsınız. Yatakta bulunan lekeler ve tozlar aslında her yerdedir. Bu sebeple, yatağı temiz tutmak vücut atıklarının temizlenmesi için değil, maytların temizlenmesi için de önem taşır.

Elektrik Süpürgesi Yöntemi

Elektrik süpürgeleri toz, ölü deri parçaları ve hücreleri rahat bir şekilde ortadan kaldırabilmenizi sağlar. Mevsim geçişlerinde mutlaka yatağınızı elektrik süpürgesiyle temizlemeni tavsiye edilir. Burada önemli olan detay ise elektrik süpürgesinin uç kısmının temiz olmasıdır. Elektrik süpürgesiyle neredeyse evdeki çoğu bölgeyi temizlediğiniz için hijyen koşullarına uygun hale getirdikten sonra yatağınızda kullanmalısınız.

yatak-nasil-temizlenir

Koku Giderme Yöntemi

Yatağınızı elektrik süpürgesiyle temizledikten sonra kalan kokuları yok etmek istiyorsanız, farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Kokuları yok edebilmek için yatağın üzerine karbonat serpiştirdikten sonra 30 dakika boyunca beklemelisiniz. Daha sonra tekrar elektrik süpürgesiyle temizleyebilirsiniz. Karbonatlar doğal koku giderici olarak kullanılabilir ve yataktaki her türlü kokuyu hızlıca giderir. Yatağa karbonat serpmeden önce sevdiğiniz kokuları birkaç damla karbonata damlatabilirsiniz. Sonrasında birkaç gece yattığınız zaman o temiz kokuyu sürekli soluyabilirsiniz.

Karbonat ile Temizleme Yöntemi

Yatakta oluşan lekeler genel olarak protein ya da yağ içerikli olur. Her türlü lekede olduğu gibi yatağınızın lekelenmesini önlemek öncelikleriniz arasında yer almalıdır. Sıvı lekeleri ilk etapta soğuk ve ıslak bir bez ile silmeyi deneyebilirsiniz. Hemen ardından kuru bezle yataktaki ıslaklığı kurutabilirsiniz. Lekeleri silerken daire şeklinde hareket etmemeli, bastırarak silmeye özen göstermelisiniz. Burada unutmamanız gereken en önemli nokta lekelerin sıcak bezle silindiği durumlarda yatakta daha kalıcı hale geleceği olmalıdır. Bu sebeple, temizlik için sadece soğuk su kullanmalısınız.

Yeni oluşan lekeler için tuz, karbonat ve su karışımından yararlanabilirsiniz. Bu üçlüyü macun haline getirdikten sonra leke üzerine sürmeniz ve 30 dakika sonra fırçalamanız yeterlidir. Daha sonra fazlalıkları soğuk su ile ıslatarak bir bez ile temizleyebilir ve kurumaya bırakabilirsiniz. Yatağınızdaki lekelerin oluşumunu engelleyebilmek için periyodik olarak bakımını yapmalı ve ihmal etmemelisiniz. Ayrıca yatağınızdaki çarşaf takımlarını düzenli aralıklarla değiştirmelisiniz.

Yıkanabilir, hijyenik uyku ürünleri için Penelope Bedroom sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.