sadsad x
asdasd

Yastık Nasıl Yıkanır ve Yıkama Yöntemleri Nelerdir?

13 Aralık 2022
Yastık Nasıl Yıkanır ve Yıkama Yöntemleri Nelerdir?

Yastıklarınızı Nasıl Yıkamalısınız?

Sağlıklı ve kaliteli bir uykunun olmazsa olmazlarından olan konforlu ve temiz bir yastık her ne kadar üzerine bir kılıf takılarak kullanılsa da toz, saç, kıl gibi etkenlere maruz kalır. Yatak, çarşaf, yorgan gibi uyku elemanlarında olduğu gibi gününüzün genellikle üçte birinden fazlasında kullandığınız yastıkların da toz, kir ve lekelerden arındırılması sağlığınız açısından önemlidir. Fakat her yastık aynı dolgu malzemeleriyle üretilmediği için aynı yöntemle temizlenemez. Bu nedenle kullandığınız yastığın üreticisi tarafından etiket üzerinde belirtilen talimatlara uygun temizleme yöntemlerini kullanmak gerekir. Yine de bir çok dolgu türü, uygulaması basit ve benzer yöntemlerle yıkanmaya elverişlidir. Siz de yastık nasıl yıkanır sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, en sık kullanılan yastık türlerinin hangi yöntemlerle temizleneceğini öğrenmek için detaylara göz atabilirsiniz.    

Türüne Göre Yastık, Elde ve Makinede Nasıl Yıkanır? 

Birçok kişi yastık kılıflarını belirli aralıklarla yıkarken, yastıkları pek sık yıkamaz. Yastıkların yıkanmasının ne kadar önemli olduğunu bilenler hangi yastık türü için hangi yöntemi kullanmak gerektiğini araştırırlar. Gelin şimdi, hangi yastık türü nasıl temizlenir birlikte inceleyelim. 

Pamuk Yastık Nasıl Yıkanır?

Bazı yastık türleri için yalnız kuru temizleme yapılması uygunken, birçoğu elde veya makinede yıkanabilir. Hem elde hem de makinede yıkamaya uygun yastık çeşitleri de vardır. Pamuk yastık hem elde hem de makinede yıkamaya uygun sık kullanılan yastık türlerindendir. Penelope Bedroom olarak pamuk yastıklarımız yüzde yüz pamuk dolgulu ve organik pamuk kumaştan üretilir. Bu nedenle pamuk yastıklarınızı sadece kuru temizleme ile yıkamanızı tavsiye ediyoruz. 

Pamuk Yastıklar Elde Nasıl Yıkanır?

Pamuk lifi su ile temasında kısa sürede ve aşırı miktarda şiştiğinden pamuk dolgu, yastığın içinden çıkarılarak hızlı bir şekilde yıkanmalıdır. Dolgu, mümkünse açık havada tamamen kurutulmalı ve kılıfının içine, uygun aletler yardımıyla iyice kabartıldıktan sonra doldurulmalıdır.   

Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır?

Hafifliği, yumuşaklığı, ısı yalıtımı ve dayanıklılığı ile dikkat çeken kaz tüyü yastıklar, bakım kurallarına uyulduğu takdirde uzun yıllar temiz ve konforlu kalır. Peki bunu sağlamak için kaz tüyü yastık nasıl yıkanır? Bakımı nasıl Yapılır? 

Kaz tüyü yastıklar özelliklerini uzun yıllar koruması için düzenli aralıklarla havalandırılmalı, kabartılmalı ve temizlenmelidir. Kurutmada sorun yaşanmaması için kuru temizleme daha uygun olmakla beraber 30 derece sıcaklıkta hassas ayarlarda makine ile de yıkanabilir. Yıkamada ağartıcı kullanılmamalı ve iyi bir kurutma makinesinde hassas ayarlarda kurutulmalıdır. Eğer kurutma makinanız yoksa evde yıkamanızı tavsiye etmiyoruz. İyi kurutulmayan ürünlerde, kaz tüyünün doğal yapısı nedeniyle bozulmalar olabilir.

yastik-nasil-yikanir

Elyaf Yastık Nasıl Yıkanır?

Kolay yıkanabilmeleri ile ön plana çıkan yumuşak elyaf yastıklar için ilk tercih olarak kuru temizlemeyi düşünmeniz daha iyi olacaktır. Peki, çamaşır makinesinde elyaf yastık nasıl yıkanır? 30 derece sıcaklıkta makinenizin normal ayarlarında ağartıcı kullanmadan yıkama yapılması elyaf yastıkların formunu ve özelliklerini korumanızda yardımcı olacaktır. Yıkama sırasında elyaf, kılıf içinde değişik yerlerde toplandıysa, topaklanmalar, yastık doğrudan güneşe maruz kalmadan havadar bir yerde iyice kurutulduktan sonra giderilmeye çalışılmalıdır.

Silikon Yastık Nasıl Yıkanır?

Dolgu malzemesi olarak silikon teknolojisi ile üretilen elyafların kullanıldığı, esnekliği ve rahatlığı ile dikkat çeken silikon yastık modelleri tüm elyaf yastıklar gibi kolay yıkanabilme özelliğine sahiptir. Yıkama esnasında toplanma yapmaması ve çabuk kuruması bu yastıkların yıkanmasını kolaylaştıran etkenlerdir. Silikon yastık 30-40 derece sıcaklıkta, normal ayarlarda, ağartıcı kullanmadan yıkandığı takdirde özelliklerini uzun süre korur.

Visco Yastık Nasıl Yıkanır?

Sıcaklığa ve neme duyarlı bir malzeme olan viskoelastik malzeme dolgusuna sahip visco yastık özellikle yaz aylarında kullanılan, ortopedik çeşitleri de bulunan bir yastık çeşididir. Kafa şekline rahatça uyum sağlama özelliği ile dikkat çeken visco yastık modelleri viskoelastik dolgusunun yapısını bozması için su ile temas etmemelidir. Bu nedenle sadece kılıfının yıkanması, visco yastığın ise kuru temizleme yöntemiyle temizlenmesi gerekir.

Ortopedik Yastık Nasıl Yıkanır?

Birçok kişinin uyku problemlerine çözüm olan ortopedik yastıkların dolgu malzemesi olarak visco ve latex dahil birçok elyaf çeşidi kullanılır. Ortopedik yastığınızda dolgu malzemesi olarak visco ve latex yastıklar gibi su ile temas etmemesi gereken malzemeler kullanılmış ise normal ayarlarda, 30 derece sıcaklıkta, ağartıcı kullanmadan makineyle yıkayabilirsiniz. Yıkanan ortopedik yastık kurutma makinesinde kurutulabilir. 

Yastıklar Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Hangi tür yastığın nasıl yıkandığı konusunda genel hatları ile bilgi sahibi olanların aklına “yastıklar ne sıklıkla yıkanmalı?” sorusu gelebilir. Her tekstil malzemesinin olduğu gibi yastıkların da belli bir ömrü vardır. Bu ömür yastığın maruz kaldığı fiziksel ve kimyasal etkilere göre değişir. Yıkanabilir yastıklar her ne kadar tercih sebebi ise de çok sık ya da çok nadir yapılan veya doğru yapılmayan yıkamalar yastığa hem fiziksel hem de kimyasal yönden zarar verebilir. Bu nedenle çok aşırı kirlenmeler hariç yılda üç ya da altı ayda bir, uygun şekilde yıkama yapmak yastıklarınızı uzun yıllar konforlu bir şekilde kullanmanızı sağlar. 

Penelope Bedroom kalitesiyle kullanımınıza sunulan her yastık, kendine özel dolgu malzemesi ve konforlu özellikleriyle dikkat çeker. Kaliteli ve sağlıklı uyku deneyimleri için seçeceğiniz yastık türüne karar vermek için Doğru Yastık ve Yorgan Seçimi hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Gece uykusunun kalitesinin artmasını sağlayan yastık, yorgan gibi ev tekstil ürünleriyle çok daha verimli bir şekilde dinlenebilirsiniz. Verimli bir uykunun vücudunuzda nasıl bir etkisi olduğunu öğrenmek isterseniz, İyi Bir Gece Uykusunun En Önemli 5 Faydası gibi bilgileri değerlendirebilir, Penelope Bedroom’un konforlu ve kaliteli ev tekstil ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.