sadsad x
asdasd

Boyun Düzleşmesi ve Doğru Yastık Seçimi

24 Ağustos 2020
Boyun Düzleşmesi ve Doğru Yastık Seçimi

Boyun düzleşmesi, başın omuzlar üzerinde düzgün bir şekilde dengelenmesini sağlayan boynun geriye doğru c-şekli ile eğrilmesidir. Daha basit bir tanımla boyun şeklinin kendine has yapısının kaybolması olarak tanımlanabilir. Günümüz şartlarında çalışma koşullarının genelde masa başında olması ve bilgisayar/telefon ekranlarına çok bakmamız en önemli nedenleri arasındadır.

Boyun ağrısından kaçınmanın en iyi yolu boynunuzu destekleyecek doğru uyku pozisyonunda yatmaktır. Ancak doğru yatış pozisyonu tek başına yeterli olmayabilir. Uyurken boynunuzu destekleyen bir yastık seçmeniz gerekir. Doğru yatış pozisyonuna göre seçeceğiniz doğru yastıkla boyun ağrısından kaçınabilirsiniz. Boyun ağrısı olanlara mümkünse sırt üstü veya yan yatmaları tavsiye edilir.

Sırt üstü uyuyanlar için orta sertlikte bir yastık boyun ve omuz bölgesini desteklemek için en iyi tercihlerden biridir. Sırt üstü yatanlar daha rahat olmak ve boyun ağrısını hafifletmek için yastığın konumunu değiştirmeyi deneyebilir. Örneğin, omuzların altına sıkışmış yastıkla uyumak biraz daha rahat olabilir. Yastığın omuzların altına sokulması, başın yastığın üzerine daha fazla yer kaplamasına neden olur, böylece boyun bükülmez. Bu pozisyon, boyun ağrısı olan kişilerin kendilerini daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Bunlara ek olarak, sırt üstü yatanlar ayaklarının altına orta sertlikte bir yastık daha koyarsa, omurgasına yapılan baskıyı azaltabilirler.

Boyun duzlesmesi icin medikal yastık  Boyun agrisi icin medikal yastik

Yan yatıyorsanız daha yüksek bir yastık seçebilirsiniz. Bu sayede boyun ve baş bölgesi omuzlar ile aynı hizada olurlar. Böylece boyun bölgesi desteklenerek gece boyu aşırı yük binmesi engellenmiş olur. Buna ek olarak, bir kolun bir yastık üzerinde durması ve dizlerin arasına bir yastık eklenmesi omurga için ek destek sağlar.

Boyun ağrısı olanlar için yüz üstü yatılması tavsiye edilmez. Ancak, uyku düzenini değiştirmek zor olabilir, ancak başka bir pozisyonda uykuya dalmaya çalışmak önerilmektedir. Bu mümkün değilse, alçak bir yastık veya hiç yastık kullanılmamalıdır.

Boyun ağrısından kaçınmanın bir diğer yolu ise ortopedik yastıkları tercih etmektir. Ortopedik yastık, uyurken vücut pozisyonunu düzeltmek için tasarlanmış bir yastıktır. Sağlıklı bir uyku için tasarlanmıştır. Ayrıca, uyandığınız zaman baş, boyun ağrısı oluşmaması ve dinlenmiş bir şekilde uyanmanıza yardımcı olur. Normal yastıklar ile de baş ve boyun bölgesini destekleyebilirsiniz. Ortopedik yastıklar ise bunu bir sonraki seviyeye taşır. Sadece rahatlığa değil, aynı zamanda ağrı yönetimine de yardımcı olurlar.

Sonuç olarak, boyun ağrısından kaçınmak için doğru yatış pozisyonu, yatış pozisyonuna uygun bir yastık seçimi ve ortopedik yastık kullanımı önemli rol oynamaktadır.  

Konforlu bir gece uykusu için Medikal yastıklarımızı inleyebilirsiniz. Bu ürünlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.