sadsad x
asdasd

Uyku ve Kilo İlişkisi

26 Aralık 2019
Uyku ve Kilo İlişkisi

Gün içerisinde yıpranan vücut, uyku sırasında yenileniyor. Hayatta kalabilmek ve sağlığı korumak için gerekli olan uyku, aslında dinamik bir istirahat hali. Derin bir uykuya dalan insanın vücudunda hormon düzeyini dengeliyor, dokular onarılıyor ve yenileniyor. Özellikle gecenin ilk yarısında meydana gelen, derin uyku sırasında yağların yakılmasını sağlayan hormonlar salgılanıyor. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinden, hasar gören hücrelerin onarımına kadar, birçok yaşamsal konuya etki eden uykunun kalitesi, büyük önem taşıyor. Kaliteli uyku, kişinin kendini dinlenmiş hissettiği uyku anlamına geliyor. Kişinin gün içinde etkilenmemesi kaliteli uykunun göstergeleri arasında yer alıyor.

Kalitesiz Uyku Obeziteye Neden Oluyor!

Obezitenin çok yaygınlaştığını günümüzde, ideal kiloya inmek ya da ideal kiloda kalmak önemli bir sorun olarak yaşanıyor. Fazla kilo alınmasında pek çok etken var. Bunlardan biri de, kalitesiz uyku.

Yatakta geçirilen hareketsiz saatlerin kilo vermeyi etkilemesi pek çok kişi için şaşırtıcı olsa da uzmanlar tam da bunu vurguluyor; kalitesiz uyku, şişmanlamaya yol açılıyor!

Derin Uykunun Bozulması Yağlanmaya Neden Oluyor

Uyku ile yağ ve şeker metabolizması arasında bağlantı bulunuyor. Özellikle gecenin ilk yarısında meydana gelen derin uyku sırasında, yağların yakılmasını sağlayan hormonlar salgılanıyor. Derin uykunun, herhangi bir nedenle kesintiye uğramasını yağlar yakan büyüme hormonunun baskılanmasına neden oluyor. Uyku kalitesinin bozulması ile büyüme hormonunun salınımı azaldığı için de yağlanma ve şişmanlama ortaya çıkıyor.

Uyku Süresinin Kısalması İştahta Dengesizlik Yaratıyor

Uyku süresinin azalması kalori alımını artırıyor ve enerji kullanımını sınırlıyor. Leptin ve grelin adı verilen iştah mekanizmalarını ve kilo dengesini ayarlayan hormonlarda da uykusuzluk nedeniyle dengesizlikler meydana geliyor. Uyku yetersizliği gündüz saatlerinde de aktivite azalmasına yol açtığından kilo alınmasında önemli bir diğer sebebi olarak karşımıza çıkıyor.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Doğru Yastık ve Yorgan Seçiminin Yapılması Oldukça Önem Taşıyor

Kişinin yatış biçimine en uygun yastığı, vücut ve ortam sıcaklığına en uygun yorganı seçmesi; uyku bölünmelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olurken derin uykuya geçiş sürecini hızlandırarak uyku kalitesini arttırıyor.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.