sadsad x
asdasd

Uyurken Serin Kalmanın 8 Yolu

25 Haziran 2020
Uyurken Serin Kalmanın 8 Yolu

Sıcacık yaz günlerinin keyfini bölen uykusuz sıcak gecelerden kurtulmak istiyorsanız Penelope Bedroom’dan size iyi haber. Uyurken serin kalmanın ve daha iyi gece uykusunun tadını çıkarın.

Yazın uyku düzenimizin bozulmasının ana nedenlerinden biri gece terlemeleridir. Özellikle baş ve boyun bölgesinin terlemesi geceleri sık sık uyanmamıza neden olur. Bu durum, hayat kalitemizi olumsuz olarak etkiliyor. Bundan daha önemlisi ise bozuk bir uyku düzeni sağlığımızı doğrudan tehdit ediyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi için en önemli unsurlardan biri sağlıklı uyku düzenidir. Gece sağlıklı uyuyamadığımızda bağışıklık sistemimiz bozuluyor. Buna ek olarak, psikolojik olarak da olumsuz etkilendiğimizi gösteren de birçok çalışma var. Bu nedenle, yaz aylarında uyku ortamlarımızı tekrardan düzenlememiz gerekiyor.

Sağlığınız ve konforunuz için serin uyumanızı sağlayacak yedi yolu keşfedin.

1) Odanızı Havalandırın

Yatmadan önce odanızı en az 15 dakika havalandırın. Mümkünse yatağınız hava akımı içinde kalacak şekilde odanızı havalandırın. Sonrasında ise filtresi temizlenmiş klimanız ile odayı istediğiniz ısıya getirin. Dikkat, yatarken doğrudan vücudunuza rüzgârın esmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

uyurken-serin-kalmanin-sekiz-yolu

2) Yatağınızı ve Yastığınızı Havalandırın

Sürekli alez, nevresim, çarşaf ve yastık kılıfı altında kapalı kalan yatağınızın nefes almasına izin verin. Her gün düzenli yatağınızı ve yastığınızı havalandırın. Doğal pamuk ya da bambu kumaştan hafif çarşaf ve yastık kılıfları yatağı havalandırılmış tutmak için en iyisidir ve gece daha rahat uyumanızı sağlar.

3) Yeme Alışkanlığınızı Düzenleyin

Daha küçük öğünler halinde daha sık yemek, metabolizmanın ürettiği ısıyı azaltarak geceleri daha serin kalmanızı sağlar. Ayrıca geceleyin yatağa tok girmemek de gece terlemelerini önemli ölçüde azaltır.

4) Soğuk Su Torbası Kullanın

Sıcak su torbaları yazın da hayat kurtarıyor. Soğuk suyla doldurun ve sizin için soğuk bir uyku ortamı yaratmasına izin verin.

5) Suya, Sabuna Dokunun

Su mükemmel bir soğutma maddesidir. Yatmadan önce alacağınız ılık/serin bir duş uykuya daha rahat geçmenize yardımcı olacaktır.

6) Gece Kıyafetlerinizi Nasıl Seçiyorsunuz?

Uyurken giyilen pijama ya da geceliklerin ince, hafif, esnek, tene yapışmayan doğal malzemeden olmasına özen gösterin. Pamuk, Bambu ve Tencel bu konuda etkisi kanıtlanmış kumaşlardır. Bunları tercih edin.

7) Teknolojiden Faydalanın

Uyku ürünleri için özel olarak geliştirilen serinletici ve ter emici teknolojilere açık olun. Bu teknolojiler sayesinde daha sağlıklı bir gece uykusu hayal değil.

8) Kaz Tüyünün Konfor ve Ferahlığını Kullanın

Kaz tüyü yorgan ya da montlarda güçlü ısıtma özelliği ile tanınmıştır ancak yastıkta kullanılan kaz tüyünün en önemli özelliği güçlü hava sirkülasyonu sağladığı için terlemeyi azaltmasıdır.  Ayrıca “higroskopi” özelliği sayesinde gece boyu oluşan teri bünyesine hapsederek temas edilen yüzeyin kuru kalmasını sağlar. Gündüzleri ise bünyesindeki nemi havaya vererek kendini kurutur.

Penelope Bedroom ile yazın keyfini çıkarın ve sağlıklı bir uyku ile enerjinizi yenileyin!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.