sadsad x
asdasd

Uyku ve Yaşam Kalitesi

16 Aralık 2019
Uyku ve Yaşam Kalitesi

Zorlu Uykusuz Geceler ve Sağlığımıza Etkisi

Bir noktada zar zor uyumayı başarsanız da sık sık uyanıyor, sabah yatakta yorgun ve dinlenmemiş bir şekilde kalkıyorsunuz. Böyle geceler arka arkaya tekrarlanmaya, enerji seviyeniz de düşmeye devam ediyor. Maalesef bu durum, günümüzde artık çok sık karşılaşan bir problem haline gelmiş bulunuyor.

Önce uykunun neden önemli olduğundan kısaca bahsedelim.

Uykunun Önemi

Uyku, hormonal sistemin düzenlenip sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesinde kritik rol oynar ve büyüme hormonunun en fazla salgılandığı zamandır. Bu hormon yalnızca onarım ve büyüme süreçlerinde değil, aynı zamanda kemiklerin güçlenmesinde, yağ yakımında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli rol oynar.

Uykusuzluğun Beden ve Zihin Üzerindeki Etkileri

Yetersiz ve kalitesiz uyku, hormon ve sinir sistemi üzerindeki etkileri sebebiyle, sağlıksız besinleri canınızın daha çok çekmesine ve aşırı yemeye yol açar. Pek çok araştırma yetersiz uykunun, yağ yakımını büyük ölçüde azaltmaya başladığını göstermiştir. Buna ek olarak yetersiz uyku sebebiyle, açlık hissini etkileyen leptin ve ghrelin hormonlarının yönetimi de bozulur.

Beyin Fonksiyonları Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Uykunun beyin fonksiyonları üzerinde de etkisi bulunur. Beyin yoğun olarak çalışırken bazı atık maddeler üretir ve bu atık maddeler de temel olarak uyku sırasında temizlenir. Bu nedenle uykusuz kaldığınızda temizlenme işlemi gerçekleşmez.

İşinize odaklanamazsınız ve düşünceleriniz bulanıklaşır.  Tüm bu sebeplerden dolayı, her gün 8-9 saat kaliteli uyku, sağlıklı bir yaşam için önemli ve gereklidir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.