sadsad x
asdasd

Sırt ve Boyun Ağrısı Şikâyeti Olanlar İçin En İdeal Uyku Pozisyonları

15 Şubat 2022
Sırt ve Boyun Ağrısı Şikâyeti Olanlar İçin En İdeal Uyku Pozisyonları

Sırt veya boyun ağrısı yaşayarak kaliteli bir gece uykusu almak sizler için zor olabilir. Bunu aslında bir kısır döngü olarak görebiliriz. İyileşmek için uykuya ihtiyacınız var ama sırtınız ya da boynunuz ağrıyor ve uyuyamıyorsunuz, bu yüzden de iyileşemiyorsunuz. Sırt veya boyun ağrınız olduğunda onarıcı olmayan uyku, kaslarınızın gevşemesini engelleyerek, normalde uyku sırasında oluşan iyileşmeyi engeller. Dinlendirici uyku sırasında kalp ve kan basıncı yavaşlar. Beyin, doku büyümesini uyaran ve kan damarlarını onaran hormonları serbest bırakır, vücut daha fazla beyaz kan hücresi üretir ve bağışıklık sistemi güçlendirilir. Uzun süren yanlış uyuma pozisyonuyla sırt ağrısı ve boyun ağrısını iyileştirmek için yine doğru pozisyonda sağlıklı uyumak bu kadar önemliyse, bunu nasıl yapmalısınız?

Sağlığınız İçin En İdeal Uyku Pozisyonları

Önerilen uyku pozisyonlarını seçmek sizin için en doğrusu olsa da alışmadığınız bir uyku pozisyonunu, yaşadığı boyun ya da sırt ağrısı kadar stresli bulanlar için bu zor olabilir. Dolayısıyla bir uyku pozisyonu rahat değilse sizin için doğru olmayabilir.

Dogru Uyku Pozisyonlari

Görselde de göreceğiniz gibi kısaca, omuriliğinizi yatak ile paralel ve düz bir şekilde tutabileceğiniz uyku pozisyonları, sizin için sağlıklı olacağı gibi sırt ve boyun ağrılarınızı azaltmada da yardımcı olacaktır. Dinlenmenize yardımcı olacak sağlıklı bir uyku pozisyonunda uyumak sağlığınız için önemlidir, ancak bazen pozisyon değişikliklerine de izin vermelisiniz. İyi bir uyku pozisyonunun anahtarı, uyumdur; başınızın sağ ya da sol tarafı, omuzlarınız ve kalçalarınızı düz bir çizgide olarak birbirleriyle uyum içinde görselde göreceğiniz gibi paralel olmalıdır. Doğal olarak vücudunuzdaki boşluklar ile yatak arasında boşluklar olacaktır. Bu boşluklar sırt veya boyun kaslarınızı zorlayabilir, bu nedenle bu boşlukları doldurmak ve vücuttaki stresi/gerilimi azaltmak için yastık kullanabilirsiniz. İkinci olarak, insanlar genellikle uyurken hareket ederler. Bu nedenle, bir uyku pozisyonunu koruma konusunda endişelenmek işe yaramayabilir. Hareket etmeniz durumunda, çeşitli uyku pozisyonlarında hassas bölgeleri desteklemeye yardımcı olmak için etrafınızda daha fazla yastık bulundurabilirsiniz.

Sırt ya da Bel Ağrısı Olanlar İçin En İyi Uyku Pozisyonları

Bel ağrısı için en iyi uyku pozisyonu, yaygın olarak sırt üstü uyku pozisyonu olarak kabul edilir. Bu pozisyon, vücut ağırlığını tüm omurga boyunca dağıtarak ağrılarınızı azaltacaktır. Ayrıca dizlerinizin altına bir yastık yerleştirmek, omurganın doğal eğrisini korumaya yardımcı olacaktır. Yan yatarak uyuyanlar için dizlerin arasına medikal bir yastık yerleştirmek kalça ve omurganın doğal hizasını korumaya yardımcı olur. Ancak, yan uyuyan iseniz, uyuduğunuz tarafları değiştirmeye çalışın. Bu, kas gerilimini eşit miktarda dengelemeye yardımcı olacaktır. Ek olarak, kıvrılmış bir cenin pozisyonunda yan yatma, fıtıklaşmış disk ağrısı olanlara yardımcı olabilir. Karnına (yüz üstü) yatmak sırt ağrısı için en kötü uyku pozisyonu olarak kabul edilir. Bununla birlikte, uyku pozisyonlarını değiştirmek zorsa, omurganızın düz bir hizada kalabilmesi için midenizin altına ince bir yastık yerleştirebilirsiniz. Boyun için en iyi uyku pozisyonları sırt üstü veya yan tarafınızda yatma pozisyonudur. Boyun ağrısını gidermek için özellikle sırt üstü uyuma pozisyonu önerilir. Boynunuzun eğriliğini destekleyerek, başınızı yatakla paralel pozisyonda tutacak bir medikal yastık kullandığınızdan emin olun. Yan yatıyorsanız, boynunuzun başınızla aynı hizada olması için boynunuzun altına daha uzun bir yastık kullanın. Bu, boynunuzdaki herhangi bir yükü hafifletecek ve omurganızı düz tutacaktır.

Daha sağlıklı bir uyku için Penolope Bedroom Medikal yastık koleksiyonunu inceleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.