sadsad x
asdasd

Kaz Tüyü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

22 Ocak 2020
Kaz Tüyü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

TÜYÜN TANIMI

Genel tanım olarak tüy kaz, ördek gibi su kuşlarının vücudunu kaplayan oluşumlardır. Kaz tüyü, dünyada kullanılabilecek en doğal, sağlıklı, uzun ömürlü ve hafif dolgu malzemesidir. Sıcaklık değişimlerine karşı vücudu korur, ısı ve nem dengesi sağlar. Higroskopi özelliği sayesinde ortamdaki fazla nemi emer, kullanılmadığında geri bırakır. Her zaman sıcak ama kuru kalmanıza yardımcı olur.

TÜY ÇEŞİTLERİ

Su kuşlarının vücutlarını kaplayan tüyler sırt tüyü ve gıdık tüyü olarak 2 şekildedir. Bu 2 tip tüyün farklı fonksiyonları vardır.

SIRT TÜYÜ

Su kuşlarının dış koruma kalkanıdır. Suda kaymayı ve uçmayı sağlayan tüylerdir. Ortasındaki sert telek sapıyla ayırt edilebilir. Yastık ve yorganlarda sırt tüyü gıdık tüyünün ezilmesini önler, ürüne esneklik ve dayanıklılık sağlar. Dolgunluk yaparak vücut basıncını karşılayacak destek sağlaması için kullanılır.

GIDIK TÜYÜ

Su kuşlarının iç koruma kalkanıdır. O yüzden İngilizce karşılığı down (aşağı) anlamına gelmektedir. Hayvanı, havada ve suda kimi zaman aşırı düşük olabilen sıcaklıklardan koruyan tüylerdir. Su geçirmez yapıdadır çok az su tutar. Sırt tüyü de yüzeyinde su filmi oluşturuyor. Hint kazı (Bar-Headed Goose) 8.800 metre irtifada uçabilir. Buradaki sıcaklık -44˚C civarındadır. Sibirya kazları zaman zaman -50˚C’den daha düşük sıcaklıklara maruz kalabilir. Yastık ve yorganlarda gıdık tüyü yumuşaklığı sağlar, hacmi artır, ısı tutma özelliğine sahiptir,

TİCARİ KULLANIMDA SU KUŞLARININ TÜYLERİ

Genelde ticari anlamda kaz ve ördek tüyleri yüksek ısı izolasyonu ve aynı zamanda konfor ve hafiflik istenen alanlarda kullanılır. Uyku ürünleri (yastık, yorgan, uyku pedi) , outdoor tekstil (mont, pantolon, uyku tulumu) bu alanlara örnektir.

TÜY NASIL ELDE EDİLİR ?

Kaz ve ördek tüyü bir yan üründür ve hiçbir hayvan tüyü için beslenmez. Bu hayvanlar tavuk gibi eti için beslenir. Kaz tüyü, kesim yapılan mezbahalardan ya da tüy dolgulu ürünlerin geri dönüşümünü yapan firmalardan yıkanmaya hazır olarak tedarik edilir.

MAYA TEKSTİL VE KAZ TÜYÜ ÜRÜN UZMANLIĞI

Penelope Bedroom mağazalarının sahibi ve Penelope markalı yastık ve yorgan gibi uyku ürünlerinin üreticisi olan Maya Tekstil Türkiye’de kaz tüyü tedariğinde söz sahibi bir firmadır. Maya Tekstil Türkiye’den EDFA (Avrupa Tüy Birliği - European Down & Feather Association – https://www.edfa.eu/en/ueber-uns/mitglieder/mitglieder-tuerkei.html) ve IDFB (International Down & Feather Bureau – Uluslarası Tüy Ofisi - https://idfb.net/members/members/) üyesi tek kuruluşdur. EDFA’nın Yönetim Kurulu üyesidir. (https://www.edfa.eu/en/ueber-uns/vorstand.html)

Bunun dışında Maya Tekstil Türkiye’deki tek tüy işleme tesisi olan MAYOCA’nın sahibidir. Yurt dışı besi çiftliklerinde kesilen hayvanların tüyleri ham halde ithal edilerek Mayoca’da bir dizi işlemden geçirilerek uyku ürünlerinde kullanılacak hale getirilir. Ham tüyler Mayoca’da yüksek standartlara sahip makinelerde toz atma, yıkama, kurutma ve ayrıştırma işlemlerinden geçirilerek kullanıma hazır hale getirilir.

HAYVAN HAKLARINA SAYGILI ÜRETİM :

Maya Tekstil EDFA ve IDFB ‘ye üye olarak aynı zamanda ürünlerinde kullanmak için tedarik edeceği tüyleri ne şartlarda alacağı ve kullanacağı ile ilgili bazı ön koşulları da kabul eden bir sözleşme imzalamıştır. 2010 yılında, EDFA üyesi şirketler tedarik ettikleri tüylerin kaynaklarını belgeleme ve takip etme konusunda bir davranış kodu belgesi imzalamışlardır. Bu davranış koduna göre EDFA üyesi kuruluşlar asla acı ve ızdıraba dayalı elle yolum sureti ile elde edilen kaz tüylerini kullanmamaktadır.

Hayvan Haklarına duyduğumuz saygı ve sosyal sorumluluk bilincimiz ile EDFA ve IDFB’nin Türkiye’deki tek üyesi olan şirketimiz, acı ve ızdıraba dayalı elle yolum sureti ile elde edilen kaz tüylerini kullanmamaktadır. Besi amaçlı yetiştiricilik yapan, gıda sektörüne hizmet veren kaz çiftliklerinde yan ürün olarak elde edilen tüyler kullanılmaktadır.”

KAZ TÜYÜ YASTIK VE YORGAN KULLANMANIN AYRIŞTIRICI FAYDALARI

Kaz tüyü bilinen en hafif, doğal, sağlıklı,yumuşak, uzun ömürlü ve ısı yalıtımı en güçlü dolgu malzemesidir. Bu özelliklere en çok ihtiyaç duyulan uyku ürünleri ve outdoor giyim ve korunma malzemelerinde tercih edilme sebepleri de bunlardır.

YASTIKTA KAZ TÜYÜ

Kullanılan yastığın kişinin vücut yapısına ve yatış şekline uygunluğu uyku kalitesinin sağlanmasında en önemli ilk etkendir. Kendi yatış şeklinize göre birçok yastık seçebilirsiniz ancak bu yastık kaz tüyü bir yastık olduğunda sizi terletmeyeceğini ve kuru uyanacağınızı bilirsiniz çünkü kaz tüyü higroskopik özelliği sebebiyle ortamdaki fazla nemi emer, içine hapseder ve gündüz bunu ortama vererek kendini kurutur. Yastığınız asla şeklini kaybetmez sabah havalandırdığınızda ilk günkü formuna geri döner ama uyku esnasında size %100 uyum sağlar. Uzun ömürlüdür yıkanır ve aynı formda hijyenik bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Yumuşaklığı ise size benzersiz bir konfor yaşatır.

YORGANDA KAZ TÜYÜ

Size en uygun yorganı seçme konusunda uluslararası TOG ısıtma derecesi en büyük göstergedir. Zira yorganın kişinin istediği uyku ısısına göre seçilmesi gereklidir. Penelope Bedroom’da mevcut kaz tüyü yorganlarımız 6,5 TOG serinden 13,5 TOG çok sıcak ısı aralığında alternatifler sunmaktadır. Bunun dışında kaz tüyü yorgan ile diğer malzeme yorganlarda asla bulamayacağınız hafiflik, kavrama ve ısıtma fonksiyonlarını bir arada bulacaksınız. Bir yorgan kaz tüyü dolgulu ise sizi asla terletmeyeceğini ve kuru uyanacağınızı bilirsiniz çünkü kaz tüyü higroskopik özelliği sebebiyle ortamdaki fazla nemi emer, içine hapseder ve gündüz bunu ortama vererek kendini kurutur. Yorgan kabarıklığını kaybetmez sabah havalandırdığınızda ilk günkü formuna geri döner ama uyku esnasında size %100 uyum sağlar. Uzun ömürlüdür yıkanır ve aynı formda hijyenik bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Yumuşaklığı ise size benzersiz bir konfor yaşatır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.