sadsad x
asdasd

Bel Ağrısı ve Doğru Yatak Seçimi

19 Ağustos 2023
Bel Ağrısı ve Doğru Yatak Seçimi

Günümüzde pek çok kişi için bel ağrısı problemi, en büyük sorunlardan biridir. Bel ağrısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlerden biri de yatak tercihidir. Bel ağrısı ve doğru yatak seçimi bu nedenle önem taşır.

Bel Ağrısı Olanlar Hangi Yatakları Tercih Etmeli?

Kazalar sonucu travma, aşırı stres ve eklemlerde uzun zamanda oluşan yıpranmalar, bel ağrıları ve bel fıtığı sebebi olabilir. Ağır kaldırmak, ani hareketler, fazla kilo ve uzun süre ayakta kalmak gibi nedenlerle de bel ağrısı görülebilir. Birçok kişide farklı sebeplerden meydana gelebilen bel ağrıları, yatak seçimi ile de ilişkilidir. Kronik bir şekilde gün içinde yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bel ağrısı hissediliyorsa yatış pozisyonu ve yatağın sertliği kontrol edilmelidir.

Bel Fıtığı Nedir? 

Bel ağrısının önemli sebeplerinden biri olan bel fıtığı, omurgada bulunan disklerin yırtılıp omurilik kanalı içine doğru girerek bacak sinirlerini sıkıştırması ve omuriliğe baskı yapması durumudur. Bu nedenle bel fıtığı olan kişilerde genellikle bel ağrısına bacak ağrısı da eşlik eder. Diskler omurganın hareket etmesini sağlayan omurlar arasında bulunan, jele benzer dokudur. İlerleyen yaşlarda disk içerisindeki doku, su kaybı yaşar ve omurlar arasındaki disk, sağlıklı bir şekilde çalışmaz. Dış katmanı çatlayan diskin yer değiştirmesi ile de fıtık görülür. 

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Çok doğum yapmak, zorlamak, ani hareketler yapmak ve uzun süreli ayakta durmak bel fıtığı sebepleri arasındadır. Bel fıtığı semptomları, fıtığın nerede olduğuna ya da hangi sinir köküne baskı yaptığına bağlı olarak farklılık gösterir. En sık rastlanan bel fıtığı belirtileri şunlardır:

  • Ağrı şikayetleri özellikle belin alt bölgesindedir. Öksürme, uzun süreli ayakta durma ve hapşırma gibi durumlarda daha kötü bir hal alabilir. Belin alt bölgesindeki ağrı, spazmlara da neden olabilir.

  • Ağrı kesiciler ile düzelmeyen bel ve bacak ağrıları.

  • Bel bölgesinden bacağa doğru devam eden ağrı siyatiktir. Ağrı ayak tabanına kadar yayılır ve topallayarak yürümeye yol açabilir.

  • Belden bacağa yayılan ağrı bacakta uyuşmalara neden olabilir.

  • Bel ağrısının yaşandığı tarafta bacak, ayak ve baş parmakta kas zayıflığı oluşabilir.

  • Fıtığın omurilik ve sinir köklerine bası yapması sonucunda idrar ve gaitanın tutulamaması gibi sorunlar yaşanabilir. 

  • Kas güçsüzlüğü, duyu kaybı ve refleks kusurları görülebilir.

Yaşanan sıkıntılar göz önüne alınarak hastalık ilerlemeden bel ağrısı şikayetlerinin en aza indirilmesi için doğru yatak seçimi yapılabilir ve omuriliği koruyan yay sistemleri bulunan yataklar tercih edilebilir.

Bel Fıtığı Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bel fıtığı olmamak için dikkat edilmesi gerekenler arasında, doğru oturmak ve doğru yatış pozisyonunda uyumak önemlidir. Alışkanlık haline gelmiş olan kambur oturma şeklini düzelterek omurga korunmalıdır. Masa başında çalışırken ekran göz hizasında olmalı ayağın altına destek koyularak dizler 90 derecelik açıda tutulmalıdır. Bel ve boyun rahatsızlıklarında psikolojik stres de önemli bir etkendir. Bu nedenle stresten uzak durmaya çalışılmalı ve vücudu dinlendirmeye özen gösterilmelidir.

Bel sağlığı ve vücut sağlığı için hareketsiz yaşamdan kaçınmalı ve düzenli olarak spor yapılmalıdır. Spor yaparak kasların güçlenmesi sağlanır ve omurilik korunur. Alınan her kilo ekstra yük anlamına gelir. Bu nedenle aşırı kilolu olmaktan kaçınmalıdır. Kilo bel fıtığının en önemli nedenlerindendir ve bel bölgesindeki baskıyı artırarak fıtık oluşmasına neden olabilir. Ağır yük kaldırmak ve ani hareketler fıtık başlangıcına yol açabilir. Bel ağrısı yaşayan hastalar ortopedik yatak seçimi ile bel ve sırtı desteklemelidir.

Bel Ağrıları İçin Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bel ağrıları ve sağlıklı bir omurga için yapılan yatak seçimi önemlidir. Kaliteli ve vücut tipine uygun yataklar, uyku kalitesini artırır. Vücudu destekleyerek gün içindeki ağrı ve yorgunluğun giderilmesine yardımcı olabilir. Bel ağrısı için yatak çok sert olmamalıdır. Yatağın vücudun içe gömülmesini önleyecek kadar sert olması yeterlidir. Bel fıtığı için yatak; gece rahat hareket etmeye, eklem ve kasların yükünü azaltmaya yardımcı olmalıdır. Bel ağrılarında uyku şekli iyileşme sürecinde olumlu etki oluşturur.

Bel Ağrısı için Tercih Edilecek Yataklarda Hangi Özelliklere Dikkat Edilmelidir?

Bel ağrısı için yatak seçimi yaparken, yatağın taşıdığı özellikler göz önünde bulundurulabilir. Visko yatak, lateks yatak ya da yaylı yatak modelleri değerlendirilerek, bel ağrısı için en doğru yatak türü seçilebilir.

Visko Yatak

Bel bölgesinde ağrılara sebep olan kas ağrıları için visco yataklar, omurga ve bel için doğru pozisyonu bulmanıza ve rahat uyumanıza yardımcıdır. Visco yatak, vücudun ağırlığını eşit olarak dağıtır ve kasların gevşemesine destek olur. Visco yatakların orta sertliği, bel ağrısı yaşayanlar için uygundur. 

Lateks Yatak

Lateks yataklar bel ağrısı için tercih edilebilecek yatak modelleri arasındadır. Omurgayı destekleyen lateks yataklar, vücutta kas ve bel ağrılarının önlenmesinde etkilidir. Lateks yataklar, delikli yapıları ile terlemeyi önler bu sayede terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan bel ağrılarının da önüne geçer. Konforlu ve sağlıklı bir uyku sunan lateks yataklar, bel ağrılarının ve kas yıpranmalarının engellenmesini sağlar. 

Yay Sistemleri

Bel ağrıları için yatağın ortopedik olmasının yanı sıra yay sistemi de önemlidir. Yay sisteminin omuriliği uygun şekilde desteklemesi gerekir. Petek dizilime sahip ortopedik yataklar, uyku sırasında omuriliğe ekstra denge sağlar. Yay sistemi sayesinde uyku sırasında kasların gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda uykunun bölünmesini de engeller. Çift yay sistemi ile desteklenen yataklar, gece boyunca vücut hareketlerinize uyum sağlayarak bel ve omurilik için tam destek sunar. Bel fıtığı olan hastalar için yay dizilimi ile gereken rahatlığı sunan yataklar, hastalığın iyileşme sürecini de desteklemeye yardımcı olur. Petek dizilime sahip yatakların sağladığı konfor, vücudun dinlenmiş olarak güne başlamasını sağlar. Konforlu bir uyku için Penelope Bedroom yatak ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.