sadsad x
asdasd

Bebek Uykusu

06 Şubat 2017
Bebek Uykusu

Bebekler İçin İyi Bir Uyku

Sessiz, gürültüsüz ısısı ayarlanmış, huzur dolu ve fiziksel koşulları iyi olan bir ortam hazırlanmalıdır. Rahat ve güvenli bir uyku için sırt üstü ya da yan yatırılması tercih edilmelidir. Yüzükoyun yatış bebeklerin bazen havasız kalmasına neden olabilir. Kafa tasının düzgün gelişmesi için bebeklerin bir yatışta sizi sağdan görüyorsa, bir dahaki yatışta soldan görmelidir. Loş bir ışıkta ninniler söyleyin, masal okuyun, hikâye anlatın ya da bunun için özel olarak hazırlanmış CD’lerden yararlanın.

Bebeğiniz Yeterince Uyuyor Mu?

Yenidoğan döneminde bebekler günde toplam yaklaşık 11-18 saat uyurlar. 3-4 kez gündüz uyumaları da vardır.
2-3 aylık dönemde 3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır. Aktif uyku % 43’e düşer.
3 aylık olduklarında bebeklerin % 71’i tüm gece boyunca uyurlar.
4 aylık dönemde, geceleri daha uzun; gündüzleri daha kısa uyurlar.
6 aylık periyotta 5-6 saatlik uyku döngüsünde 1-2 kez uyanırlar. Uyandıktan sonra bebeklerin 1/3-1/2’si kendi kendine yeniden dalarlar. Günde toplam yaklaşık 11-14 saat uyurlar ve bu bebeklerin % 84’ü tüm gece boyunca uyuyabilir.
10 aylık bebeklerin 90%'ı tüm gece boyunca ve günde ortalama 10-13 saat uyurlar.
12 aylık bebekler günde toplam yaklaşık 10-13 saat uyurlar.
18-21 ay arası gündüz uykusu teke düşer.
21-36 ay arası çocukların büyük kısmı günde 1 kez yarım saat ile 3 saat arası öğlen uykusuna ihtiyaç duyarlar.
2 yaşında günde 10-12 saat uyurlar.
Oyun çağı çocukları ise gün içinde 12-14 saat uyur. 1-3 kez gündüzleri uyurlar; ancak bunun akşam uykusuna yakın bir dönemde olmamasına özen gösterilmelidir.

Bebekler İçin Güvenli Uyku

Bebeklerin doğduğu ilk günden itibaren sağlıklı büyümeleri için pek çok konuya özen gösterilmektedir. Bu yeni dönemde anne ve babaların en hassas oldukları konu beslenme ve uyku düzenidir. Savunma mekanizması olmayan bebeklerin gelişimini ve sağlığını etkileyen beslenme kadar uyku pozisyonlarına dikkat ediyor olmak, bebeğin sağlığı ve yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır.

Sırt Üstü Yatış Pozisyonu, Ani Bebek Ölümleri Sendromu’nu Engelliyor

Bebeğin yüz üstü pozisyonda yatması, nefes yollarının kapanması ihtimaline neden olabilir. Yüz üstü yatırılmasa bile, yan yatırıldığında kendi kendine yüz üstü dönmesi riski vardır. Bu nedenle bebeklerin sırt üstü pozisyonda uyuması sağlanmalıdır.

Bebeklerin Kendi Yataklarında Uyuması Da En Az Uyku Pozisyonu Kadar Önemli

Anne babalar bebeklerin ihtiyaçlarına anında cevap verebilmek için bebekleriyle uyumayı tercih ederler. Ancak bebekle birlikte uyuma, bebeklerin kazayla boğulma riskini artırabilir. Bu riske yataktaki yastıklar, çarşaf ve yorgan neden olabilir.

Bebeklerin Uyurken Kusarak Boğulmaları Mümkün Mü?

Bebekler ilk 3-4 aylık dönemde, kusmuklarını kendileri dışarı itme yetisine sahip olmadıklarından, boğulma riski olabilmektedir. İlk 3 ay risk taşıyan bu durumu en aza indirmek için, anne babalara bebeklerini sırt üstü yatırmaları, sık olarak kontrol etmeleri önerilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.