sadsad x
asdasd

Sağlıklı Bebek Uykusu İçin Birinci Kural: Uyku Hijyeni

17 Haziran 2019
Sağlıklı Bebek Uykusu İçin Birinci Kural: Uyku Hijyeni

Bebeklerin gece boyunca huzurlu ve kesintisiz uyuyabilmesi için annelerin gözden kaçırmaması gereken önemli noktalar.

Yatak: Çok yumuşak pamuk yataklar uyku için uygun değildir, bunun yerine orta sertlikte bir yatak kullanılmalıdır.

Yastık & Yorgan: Doğal dolgu malzemelerinden bebekler için özel olarak üretilen hijyenik olan ve terleme sebebi ile bebeğin uyku bölünmelerini önleyici ürünler tercih edilmelidir.

Dekorasyon: Bebek odalarında parlak renkler, fazla sayıda uyarıcı oyuncak bulunması uykuya geçişi zorlaştıracağından uyku kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Sıcaklık: Bebeğin uyuyacağı odanın sıcaklığı 18 – 22 derece arasında değişmelidir, bu uyku için ideal sıcaklıktır. Bebeğin el ve ayaklarının soğuk olması üşüdüğü anlamına gelmemektedir.

Işık: Parlak ışık melatonin hormonu salgılanmasını engellediğinden ve derin uykuya geçişi zorlaştırdığından, bebek odalarında koyu renkli bir perde kullanmak gerekir. Yine bebeğin odasında kullanılacak aydınlatmanın da dikkatli seçilmesi son derece önemlidir. İdeali bebeğin karanlık odada uyumasıdır. Ancak mutlaka bir ışık kullanmak gerekirse dışarıdan gelen ışık daha az uyarıcıdır.

Bebeklerde Yorgan Seçimi Nasıl Olmalı?

Bebekler için yatak seçimi kadar yorgan seçimi de çok önemlidir. Mutlaka yorgan hafif, yataktan geniş olmalıdır. Yorganın yatağın kenarlarına sıkıştırabilecek genişlikte olması gerekir.

Bebek ve çocuklarda yorgan seçimi kaliteli bir uyku için oldukça önemlidir. İşte yorgan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

Öncelikle seçeceğiniz yorgan hafif ve doğal malzemelerden üretilmiş olmalıdır.

Kaz tüyü ürünler tüy geçirmeyen özel kumaşlar içinde sunulduğunda en iyi tercihtir.

Bebek yorganı çok hafif ve doğal malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Kaz tüyü higroskopi özelliği sayesinde ısı ve nem dengeleyici, hijyenik ve doğal bir dolgu malzemesidir. Bu sebeple hassas bebek çitleri için ideal olarak kaz tüyü yorgan tercih edilebilir. Kaz tüyü yorgan seçerken özellikle kılıfının (Down proof) tüyleri dışarıya çıkarmayan özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Yorganın içindeki gıdık tüyü oranı arttıkça yorganın yumuşaklığı ve sıcaklığı artmaktadır.  

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.