sadsad x
asdasd
PENELOPE BEDROOM

Gold 8,5 Tog Goose Down Duvet Super King Size

Product Code : PN20KYOR0014BEY
0 Yorum
14,245.00 TL

%100 Pamuk Kumaş

%90 Gıdık Tüyü Dolgu

%10 Sırt Tüyü Dolgu

 • Features
 • Care Instructions
 • Payment Options
 • Delivery & Returns
 • Comments (0)
 • Gold 8,5 Tog Goose Down Duvet Super King Size

  Penelope Bedroom Gold 8.5 Tog goose down duvet is the spring product of Penelope quilt collection.
  Its filling contains 90% Class 1 goose feathers. However, the product is light with 180 gr/m2 filling.
  It is a spring medium warm quilt with a heating degree of 8.5 TOG. The fabric of the duvet is 100% cotton feather-proof "down proof" licensed Nomite fabric.
  This Nomite licensed fabric does not remove the fluff in its content, nor does it allow the formation of house dust mites, bacteria and fungi on it.
 • 30°C sıcaklıkta yıkanması tavsiye edilir. Kurutmada sorun çıkma olasılığı yüksek olduğundan kuru temizleme öncelikli tercih olarak önerilir. Evde yıkama zorunlu olduğunda, mutlaka iyi bir kurutma makinasında hassas programda ve iyice kuruduğundan emin olacak şekilde kurutulmalıdır.
  Kaz tüyü yastıkların her gün yatağı toplarken karşılıklı kenarlarından kuvvetlice vurmak sureti ile havalandırılması ve kabartılması, yorganların haftada en az bir kere hafifçe ve her seferinde değişik kenarlarından tutarak silkelenip havalandırılması önemlidir. Bu sayede dolguyu gevşetmiş ve yeniden kabararak nemden arınmasını sağlamış oluruz.
  Ağartıcı kullanılmamalıdır.
  Kaz tüyü ürünler pek çok tekstil ürünü gibi kesinlikle doğrudan güneş ışığında asılarak kurutulmaz. Bu durum üründe sararmaya sebep olmaktadır.
  Kullanma talimatlarına uyulduğu takdirde uzun yıllar kullanılabilir.
 • Orders are delivered to Yurtiçi Kargo within 2 working days. Orders placed on public holidays and weekends are prepared and delivered to cargo within 2 working days as of the beginning of the working day. When you receive your order from the cargo, be sure to open the package next to the cargo officer and see if it is damaged. If it is damaged, do not take delivery of the product and do not sign that you have received it. In this case; You want to get a report from the Shipping employees. Do not pick up the cargo, and give it back. Your new undamaged product will be delivered to you as soon as possible.
Prepared by  T-Soft E-Commerce.